واشر

واشر ها اتصالات صنعتی پر کاربردی هستند که در شکل های مختلفی ساخته می شوند. واشر در اتصالات پیچ و مهره ای کاربرد متنوعی دارد. واشر ها معمولا بصورت حلقه ای تخت و گاهی لب پر و بسته به نوع اتصال گاهی بصورت مربعی تولید میشوند. قطر داخلی، قطر خارجی و ضخامت واشر ها بسته به نوع پیچ و مهره ای که در اتصال بکار می رود متفاوت بوده و طبق استاندارد های مختلف و از جنس های مختلف نیز تولید می شوند به عنوان مثال در اتصالات پیچ گل درشت استاندارد DIN6914 مهره استاندارد DIN6915 و واشر استاندارد DIN9616 مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است در اتصال پیچ و مهره های گالوانیزه و یا آبکاری شده واشر نیز باید طبق استاندارد همان نوع آبکاری را نیز داشته باشد. اهداف مختلفی برای استفاده از واشر ها وجود دارد که دو هدف اصلی تر و مهمتر به نظر می رسند.

مزایای استفاده از واشر

پخش یکنواخت فشار حاصل از اتصال مهره بر روی سطح متصل شونده به منظور جلوگیری از آسیب زدن به سطوح و علاوه بر این شکل شش گوش پیچ یا مهره باعث می شود در حین اتصال و وارد کردن گشتاور اتصال یک حلقه خوردگی بر روی سطح کار پدید آید که وجود واشر برای جلوگیری از خوردگی و ایجاد این حلقه بسیار تاثیر گذار است.

  • اطمینان از قرار گرفتن مهره بر روی یک سطح مسطح و جلوگیری از جهت گیری مهره روی سطوح گرد و لبه دار که به سمت باز شدن اتصال میل خواهد کرد.

مهم‌ترین کاربرد واشر

بیشترین کاربردی که این قطعه دارد پخش بار است. اکنون ما به غیر از مورد اصلی ذکر شده، برای شما لیستی از کاربردهای دیگر این قطعه پر مصرف آماده کرده‌ایم.

  • لرزش را جذب می‌کند: واشر ضد لرزش باعث حفاظت یک شیء در مقابل ارتعاشات تهاجمی شیء دیگر می‌شود. برای آن که لرزش از بین برود، باید از واشری استفاده کنیم که جنس آن نرم باشد، مثلا لاستیک و اورتان مناسب این کار هستند. بنابراین هیچ وقت از واشر فلزی برای جذب لرزش استفاده نکنید.
  • باعث می‌شود که از نفوذ مایعات جلوگیری ‌شود: بدین منظور هم باید مثل مورد قبلی، از واشر‌هایی با جنس نرم استفاده شود. از واشر‌هایی که چنین قابلیتی دارند معمولا در اتصالات آبی استفاده می‌شوند.
  • فضای خالی بین اتصالات را پر می‌کند: یکی دیگر از کاربرد قطعه، پر کردن فضای تهی بین اتصالات می‌باشد.
  • باعث می‌شود که واشر اصلی در اثر فشار خم نشود: فرض کنید در یک اتصال، آنقدر فشار وارد شده از سوی پیچ به واشر اصلی زیاد می‌شود که احتمال خم شدن واشر وجود دارد. راهکار این مشکل، استفاده از یک واشر کوچکتر، زیر واشر اصلی است.
  • استفاده از واشر، حفاظت از قطعه اصلی را به دنبال دارد: گاه در یک اتصال بدلیل چرخش مهره، احتمال خوردگی یا آسیب به قطعه‌ی اصلی بالا می‌رود. پس باید در این شرایط از یک واشر استفاده کنیم، زیرا واشر می‌تواند با ایجاد اصطحکاک، استحکام قطعه را حفظ کند.
  • باعث جلوگیری از شل شدن پیچ و مهره از یکدیگر می‌شود: یک واشر مناسب می‌تواند پیچ و مهره را کاملا در هم سفت نگه دارد.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

image

    مشاوره تلفنی