نوار نسوز

مراحل ساخت نوارهای نسوز شبیه پارچه های نسوز است با این تفاوت که با عرض کمتر از ۲ سانتی متر تولید می شوند. این نوارها که از الیاف مختلفی مانند الیاف شیشه، الیاف سرامیکی، الیاف آرامید و … ساخته شده اند برای عایق حرارتی استفاده می شوند. و در برخی موارد برای عایق برق در کنار عایق حرارتی. نوارهای نسوز مانند سایر مواد نساجی بسته به الیاف مورد استفاده، مقاومت در برابر حرارت و کاربرد آنها متفاوت است. نوارهای فایبرگلاس و نوارهای نسوز سرامیکی از رایج ترین این محصولات هستند.
خواص نوار نسوز: ۱- رسانایی حرارتی پایین ۲- مقاومت الکتریکی بالا ۳- استحکام کششی بالا ۴- انعطاف پذیری ۵- نصب آسان ۶- جلوگیری یا کاهش کامل گسترش آتش و آسیب به کابل ها ۷- جلوگیری از تشکیل گازها گلخانه ۸ – کاهش تولید محصولات سمی ناشی از آتش سوزی ۹- جلوگیری از جمع شدن یا پخش شدن کابل ها به کابل های مجاور ۱۰- بهبود مقاومت در برابر سایش ۱۱- هدایت حرارتی پایین ۱۲- مقاومت الکتریکی بالا ۱۳- استحکام کششی بالا ۱۴. انعطاف پذیری ۱۵. سهولت نصب. ۱۶. ایمن برای نصاب ها ۱۷. به طور کلی مقاومت در برابر ضربه و عوامل محیطی مانند آب، مواد شیمیایی و گازها را افزایش می دهد.
نوار نسوز مستعمل: ۱- حفاظت در برابر حرارت ۲- کاهش یا از بین بردن گسترش شعله و آسیب آتش سوزی کابل ها ۳- محافظت در برابر ولتاژ بالا ۴- جلوگیری از دود و محصولات سمی ناشی از احتراق ۵- از پخش شدن خطای کابل اجتناب از کابل های مجاور ۶. افزایش مقاومت در برابر سایش، ضربه و عوامل محیطی مانند آب، مواد شیمیایی و گازها نوارهای نسوز اغلب برای عایق حرارتی و در برخی کارخانه ها برای عایق الکتریکی استفاده می شود، گاهی اوقات از نوارها برای استفاده از هر دو عایق استفاده می شود. نوارهای نسوز مانند سایر محصولات مربوط به پارچه نسوز بسته به الیاف به کار رفته در آن دارای خواص متفاوتی بوده و در نتیجه مقاومت حرارتی آن نیز متفاوت خواهد بود. نوار الیاف سرامیکی یا نوار سرامیکی ضد حریق یکی از پرکاربردترین نوارهای مقاوم در برابر آتش است. همچنین برای آب بندی و عایق بندی دیگ ها، شیرها و خطوط لوله، عایق کاری لوله های اگزوز برای جلوگیری از اتلاف حرارت و محافظت از دستگاه های دیگر از برخورد با لوله ها و دود اگزوز به دلیل دمای بالا استفاده می شود. کاربردهای این نوارها از دیگر کاربردهای نوارهای نسوز می توان به نوارهای حلزونی برای لوله های بخار با بخار بالا، آب و روغن برای آب بندی و عایق کاری، استفاده در صنعت فولاد در زمان خاموشی و روکش فلزی مورد استفاده در کارخانه های تصفیه حرارتی اشاره کرد.
ابعاد نوار نسوز: نوار نسوز با ضخامت های مختلف از ۰.۵ تا ۳ میلی متر. عرض این نوار از ۲۰ تا ۵۰ میلی متر متغیر است.

نوار آزبست :

نوار و سایر محصولات تولید شده از الیاف آزبست، جزو قدیمی‌ترین محصولات نسوز به کار گرفته شده در صنعت هستند. این محصولات از اواخر قرن ۱۹ میلادی، به مدت صد سال، جزو پر استفاده‌ترین موارد در حوزه عایق بندی صنعتی بودند. علت این محبوبیت، استحکام و در هم تنیدگی الیاف بلند آزبست است که موجب نفوذ ناپذیری آن در برابر آب، روغن و مواد شیمیایی، و همچنین جلوگیری از اتلاف انرژی می‌گردد. تحمل حرارتی در آزبست، بالا بوده و تا ۵۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. در اواخر قرن ۲۰ میلادی، افزایش مراجعات به مراکز درمانی با مشکلات تنفسی مشابه، باعث شد که متخصصین مطالعات گسترده‌ای در این زمینه انجام دهند. نتایج این تحقیقات نشان داد که غبار بسیار ریز آزبست سمی بوده و در صورت خراش یا بریده شدن آزبست، به راحتی آزاد شده و وارد سیستم تنفسی می‌گردد. در پی نتایج به دست آمده، با هدف حفظ سلامت انسان و محیط زیست، استفاده از محصولات تولید شده از الیاف آزبست، در محیط‌های عمومی به طور کامل ممنوع و در فضاهای دیگر، با محدودیت‌های جدی روبرو گردید. به این ترتیب، امکان به کارگیری نوار آزبست که معمولاً با عرض ۱.۵ تا ۵ سانتیمتر تولید می‌گردد، تنها در محیط‌هایی مانند موتورخانه‌ها و کوره‌ها مجاز اعلام شد که تماس مستقیمی با افراد نداشته باشد. در کنار این محدودیت‌ها، دانشمندان به دنبال شناسایی مواد نسوز جایگزینی بوده‌اند که در کنار داشتن ویژگی‌های مشابه آزبست، سمی نباشند.

نوار فایبرگلاس:

نوارهای بافته شده از الیاف فایبرگلاس یا شیشه، یکی از محبوب‌ترین جایگزین‌های نوار آزبست به شمار می‌آیند. این نوارها که با عرض ۳ تا ۱۰ سانتیمتر و ضخامت ۱ تا ۳ میلیمتر، و به صورت تار و پودی بافته می‌شوند، علاوه بر برخورداری از استحکام قابل توجه و قیمت مقرون به صرفه، تحمل حرارتی خوبی دارند که به طور متوسط، ۵۰۰ درجه سانتیگراد می‌باشد اما در مواردی، به ۶۵۰ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. از سوی دیگر خواص مکانیکی این نوار، آن را تا حد زیادی در برابر کشیدگی و پارگی مقاوم می‌سازد. عمده‌ترین کاربرد نوار نسوز فایبر، دوخت تجهیزات ایمنی، از جمله لباس آتش نشانی است. پوشاندن نوار نسوز فایبر توسط یک لایه فویل آلومینیومی، تاثیر خوبی بر بهبود مزایای آن خواهد داشت. همچنین، گاهی برای حصول اطمینان از نصب دقیق این نوار، یک سمت آن را به چسب مخصوص آغشته می‌نمایند.

    مشاوره تلفنی